Nasze realizacje
Kombajny do drewna kominkowego Japa
opis realizacji
Od ponad 35 lat Japa zajmuje się projektowaniem i produkcją kombajnów przeznaczonych do wytwarzania drewna kominkowego. Jest niekwestionowanym prekursorem w swojej dziedzinie. Lata doświadczenia oraz wielokrotne udoskonalanie produktów pod zapotrzebowanie użytkowników sprawiły, iż fińskie maszyny cieszą się zaufaniem Klientów na całym świecie.
Polscy producenci drewna opałowego, spośród wszystkich dostępnych opcji, najczęściej wybierają model Japa 385. To maszyna z historią. Odkąd pojawiła się na polskim rynku, a było to prawie 10 lat temu, zdążyła przejść trzy przeobrażenia. Za każdym razem wprowadzano udoskonalenia, których głównym celem było zwiększenie wydajności i komfortu pracy. I tak, w porównaniu do poprzednika, konstrukcja obecnego kombajnu jest wygodniejsza – joystick sterujący piłą znajduje się dalej od obudowy, a bliżej operatora. Ponadto ulepszono prowadnicę popychacza. Wcześniej była ona elementem stałym maszyny, obecnie jest to część wymienna. Po kilku latach eksploatacji, gdy część się zużyje, można zamontować nowe, pokryte teflonem prowadnice, które pozwolą na następne lata użytkowania maszyny. Zmiany wprowadzono również w budowie pasa podawczego. Rolki, po których przesuwało się drewno, zastąpiono płytą przypominającą koryto. Takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze dla operatora. Kłoda na pewno nie spadnie z pasa podawczego, bo przesuwa się w swego rodzaju rynnie.
Po wędrówce pasem podawczym o długości 230 cm kłoda wpada do komory tnąco-łupiącej, zabezpieczonej stalową osłoną. Obudowa nie tylko chroni operatora przed ewentualnymi odpryskami czy nieumyślnym wkładaniem rąk do komory, ale też w momencie jej otwierania automatycznie wstrzymywane jest łupanie i cięcie. To jeszcze nie wszystko. Gdy klocek drewna spadnie na sztorc, a operator tego nie zauważy, tłok zostaje automatycznie zablokowany. Jak widać, Japa zdecydowanie dba o bezpieczeństwo użytkownika.Maszyna została wyposażona w standardowy łańcuch o podziałce 0,325”. Można go zakupić w każdym sklepie ze sprzętem ogrodniczym, a jego wymiana jest bardzo prosta. Co ciekawe, piło-łuparki Japa regulują ilość oleju zużywanego na smarowanie łańcucha i w efekcie są oszczędniejsze niż tradycyjne piły spalinowe. Jeden zbiornik oleju starcza na około tydzień pracy.
Przy pomocy szybkiego tłoka o nacisku 8 ton kombajn rozłupuje kłody o średnicy nawet 38 cm. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, drewno często bywa powykręcane, dlatego też zaleca się cięcie kłód o średnicy do 35 cm ( z pewną rezerwą na ewentualne krzywizny). Hydraulicznie sterowane noże łupiące mogą rozdzielać drewno na 4 lub 6 elementów. Stąd pocięte kawałki drewna podajnikiem zdawczym o długości 420 cm, ustawianym do pozycji roboczej za pomocą mechanicznej wciągarki, wędrują do pakowania. Dzięki temu, że podajnikiem zdawczym można operować na boki, drewno może wpadać jednocześnie do trzech palet. Wystarczy przesunąć go nad wybraną paletę.
Japa 385 jest wręcz idealna dla niewielkich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją drewna opałowego. O jej popularności, niesłabnącym nią zainteresowaniu, a także elastyczności w dostosowywaniu się do potrzeb nabywcy, świadczą choćby dwie ostatnie realizacje firmy Serafin, która kombajny do drewna kominkowego Japa sprzedaje od 2007 roku. Jedna z realizacji obejmowała maszynę Japa 385 z hydraulicznie sterowanym podnośnikiem do kłód, z kolei druga całą linię do produkcji – ze stołem podawczym oraz systemem pakowania drewna.
Model 385 to maszyna z pogranicza małych, przeznaczonych na własny użytek kombajnów, i dużych, w pełni profesjonalnych piło-łuparek. Jej dzienna wydajność oscyluje w granicach 40 metrów przestrzennych, rocznie ponad 10 000 mp. Zakup kombajnu, w porównaniu do łupania ręcznego, zwiększa wydajność 10krotnie.Sukces kombajnów Japa tkwi w bogatym doświadczeniu producenta i prostym, choć trafiającym w punkt, rozwiązaniom. Maszyna ma być wydajna, ale też wygodna i niezbyt skomplikowana. Trudno zaprzeczyć, że Finowie, po latach poszukiwań, odkryli złoty środek, który łączy w sobie wszystkie te cechy z niewygórowaną ceną – model 385. Dostępny jest w trzech wersjach różniących się wyposażeniem – BASIC, EXPERT i PRO. Każdy z tych modeli może być napędzany z wałka odbioru mocy ciągnika, napędu elektrycznego lub uniwersalnie z opcją obydwu napędów.
inne realizacje
Służymy pomocą
i zapraszamy do współpracy